záhradkári Rosina
Zverejnený: 4.9.2014
December je mesiac, kedy je najkratší deň v roku. Úžitková a okrasná časť záhradky, okrem niektorých skalničiek sa nachádza v období vegetačného pokoja. Pred príchodom zimných mrazov si narežeme vrúble, ktoré zviažeme a uložíme do vopred vykopaných jám alebo ich dáme do pivníc. Za vhodných poveternostných podmienok za bezmrazových dní urobíme zimný postrek, to znamená, že ovocné stromy postriekame 5 % Sulkou. V záhradkových osadách kontrolujeme oplotenie a zabraňujeme poškodzovaniu stromčekov vysokou zverou a králikmi. Ak máme slaborastúce podpníky jabloní a meruzalku zlatú začíname spojkovaním vrúbľovať jablone, ríbezle a egreše. Po naštepení ich opäť uložíme do bezmrazových pivníc. Na vrúbľovanie si zabezpečíme štepársky vosk, pásku z PVC, zakúpime vhodné chemické prípravky, hnojivá, kvalitné záhradnícke náradie a iný biologický materiál.
Z niektorých okrasných drevín, napr. z forzítii alebo ovocných drevín, či už čerešne, višne alebo jablone, režeme konáriky, ktoré nám v byte za 1 – 3 týždne pekne rozkvitnú. Pod pojmom viazačstvo a aranžovanie rozumieme usporiadanie kvetov, listov, plodov, výhonkov a iných častí rastlín do určitých celkov. Kvetiny nás sprevádzajú po celý život. Sú prejavom úcty, vďaky a lásky v každej rodine. Kvety darujeme pri rôznych príležitostiach a oslavách či už v rodine, na pracovisku alebo pri rôznych spoločenských podujatiach. V aranžovaní kvetín zvlášť vynikajú Japonci. Odtiaľ pochádza aj veľmi staré umenie – ikebana, čo v preklade znamená živá kvetina alebo umenie aranžovať. Základom ikebany je starostlivý výber rastlín a nádob tak, aby pôsobili dojmom, že rastú ako v prírode. Kvety zapichujeme do kenzamu (ježka) alebo piafloru. Na aranžovanie používame vhodné jednoduché sklenné porcelánové, keramické, drevené, prútené alebo plastické nádoby, ktoré z rastlinou majú vytvárať harmonický celok. Na balenie rezaných kvetov je najlepší hodvábny papier. Na ozdobovanie kytíc, vencov a darčekových balíčkov sa hodia farebné stuhy. Aby sme predlžili trvanlivosť kvetov do vody pridávame prípravky, ktoré obsahujú cukor. Stonky zrežeme dlhým šikmým rezom. Stonky do 1/3 odlistíme. Pri aranžovaní používame menej rastlinného materiálu, aby vynikla krása kvetov. Kvety farebne zladené s vázou umiestňujeme na stojany alebo stoly, nábytok a pod. Do vyšších váz dávame konáriky ovocných a okrasných drevín. Guľaté vázy upravujeme s väčším počtom kvetov. Vysušené kvety letničiek a trvaliek používame v jesennom a zimnom období na dekoráciu bytových interiérov. Poznáme viazanú, darčekovú, slávnostnú a smútočnú kyticu. Vhodným doplnkom do kytíc je zeleň (asparagus). Pekne pôsobia aj pestrofarebné listy niektorých kvetov (difenbachia, dracena, filodendron, kordylína). Kyticu previažeme niťou a ozdobíme stuhou alebo krajkou. Darujeme ju bez papierového obalu. Dbáme na to, aby obsahovala nepárny počet kvetov.
Bromélie rastú vo vlhkých pralesoch a subtropických oblastiach. Sú to rastliny so zvláštnym tvarom a zafarbením listov, niektoré z nich pestujeme aj my v bytoch v rôznych verejných a spoločenských miestnostiach. Dobre sa im darí aj v bytoch s ústredným kúrením. Extrémne suché podmienky vyžaduje napr. Bromélia, Dyckia a Hechtia. Epifitický rastúce Bromélie pestujeme na konároch a kmeňoch stromov.
Kaktusy rozmnožujeme pomocou semien alebo určitými časťami rastlín, t. j. oddelkami a odrezkami. Môžeme ich aj vrúbľovať na vhodné bujnejšie rastúce podpníky. Takto získame skôr kvitnúce a rozmanité tvary kaktusov. Kaktusy pestujeme v miestnostiach s priemernou teplotou 25°C. Mladé kaktusy každoročne, staršie každý 2. – 3. rok, presádzame do väčších nádob. Počas zimy polievanie obmedzíme. Kaktusy odkladáme do suchých miestností s teplotou 5 – 10°C. Kvitnú v každom ročnom období. Vianočný kaktus v zimných mesiacoch kvitne krásnymi ružovými až fialovočervenými kvetmi.
Predseda ZO SZZ
Rosina
0917 960 218
lysik.j@gmail.com
ovocná škôlka Stape Vajda Čaklov
Centrum rozvoja záhradníctva Prievidza