záhradkári Rosina
Zverejnený: 4.9.2014
Vysoké teploty a dlhé dni prezrádzajú, že začína ďalšie ročné obdobie - leto. Úžitkové a okrasné rastliny vyžadujú dostatočné množstvo živín a vlahy, ktoré sú potrebné pre výživu plodov a rast nadzemných častí rastlín. Pri ich nedostatočnom množstve dochádza k júnovému opadu ovocia. Ovocný strom nestačí vyživovať všetky plody, preto určité množstvo zhadzuje. Súčasne na jednoročných a viacročných výhonkoch prebieha diferenciácia, t. j. premena listových púčikov na púčiky kvetné, ktoré v nasledujúcom roku prinášajú plody. Ovocný strom rastie. Vytvára nové letorasty. Ak chceme, aby stromček pravidelne prinášal úrodu a vytváral dostatočné silné jednoročné prírastky, ovocné stromy prihnojíme 0,2 % Harmavitom, pričom prihnojovanie ukončíme do konca júna. Prihnojovanie stromov v ďalších mesiacoch podporuje rast letorastov, drevo zle vyzrieva a ovocie pri skladovaní podlieha hubovým chorobám. Prehnojené stromčeky počas zimy poškodzujú silné zimné mrazy.
Pri marhuliach uplatňujeme Šittov rez, to znamená, že letorasty skracujeme o 1/3 dĺžky. Po skrátení sa nám vytvorí rozvetvenie letorastov, ktoré v auguste rezom upravíme na bočný, smerom von rastúci výhonok. Jablone pestované v tvare štíhleho vretená vyväzujeme do mierne šikmej a vodorovnej polohy, čím podporujeme premenu listových púčikov na púčiky kvetné. Letorasty neskracujeme, pretože skrátením letorastov by sme spôsobili rozvetvenie výhonkov, na ktorých by aj v ďalšom roku boli len listové púčiky. Letným rezom odstraňujeme nadbytočné, korunku stromčeka zahusťujúce letorasty, ktoré odstraňujeme celé na konárový krúžok. Môžeme ich aj vylamovať, pričom dávame pozor, aby sme nepoškodili drevnú časť výhonkov. Listové vošky, ktoré vyciciavajú z listov šťavu ničíme tak, že ovocné stromčeky postriekame prípravkom Bi - 58 EC Nové. Pod koruny ovocných stromov dávame pokosenú trávu a iný mulčovací materiál, čím udržujeme pod korunami pôdnu vlahu a zabraňujeme vysúšaniu pôdy. Ak máme v záhradke vhodné podpníky môžeme začať ich očkovať na tzv. bdiace očko. Očkujeme do tenkých, tohoročných letorastov.
Zeleninu počas vegetácie pravidelne kypríme, odstraňujeme nežiadúce buriny a každé 2 - 3 týždne prihnojujeme 0,2 % Harmavitom, Fyttovitom alebo niektorým iným tekutým hnojivom. Tieto hnojivá dopĺňame dobre vyzretým slepačím trusom zriedeným s vodou v pomere 1 : 10. Prihnojovanie rastlín mesiac pred zberom ukončíme. Výskyt živočíšnych škodcov obmedzujeme použitím niektorého z prípravkov, ako je napr. Decis alebo Zolone EC. Proti plesniam najmä plesni uhorkovej použijeme napr. Ridomil, Šampión alebo Kuprikol. Striekame vždy preventívne, pri výške rastlín asi 10 - 15 cm. Postreky opakujeme pred kvitnutím a súčasne dodržujeme ochranné obdobie rastlín.
V tomto období zbierame už prvé plody skorých čerešní, jahody, skorý kaleráb, šalát hlávkový a pod. Jahody oberáme pravidelne každý 2. - 3. deň. Najrodivejšie trsy jahôd označíme paličkou, z ktorých budeme brať poplazy na ďalšie rozmnožovanie. Na kolíkových rajčiakoch ponechávame len 1 - 2 výhonky, všetky ďalšie zavčasu vylamujeme. K zeleninovej paprike, uhorkám a hlubovinám prihŕňame pôdu.
Na kvetinové záhony sadíme letničky a vysievame dvojročné kvetiny. Odkvitnuté púčiky ruží zavčasu odstraňujeme. Súčasne vylomíme semenníky azalkám a rododendronom, aby sa tvorbou semien zbytočne nevyčerpávali. Striháme živé ploty, pravidelne kosíme trávnik, ošetrujeme balkónové a izbové kvety. Výskyt listových vošiek a molíc, ktoré vyciciavajú z izbových kvetov šťavu, obmedzujeme použitím prípravku Bi - 58 EC Nové.
Ruže vegetatívne rozmnožujeme bylinnými odrezkami. Upravené 15 - 20 cm dlhé odrezky zapichávame do pareniska tak, že nad povrchom pôdy ponechávame len 2 očká so skrátenými listami. Zakoreňovanie odrezkov podporíme tak, že pareniská prikrývame polyetylénovou fóliou. Odrezky môžeme zakryť aj pohármi na konzervovanie.
Predseda ZO SZZ
Rosina
0917 960 218
lysik.j@gmail.com
ovocná škôlka Stape Vajda Čaklov
Centrum rozvoja záhradníctva Prievidza