Predseda ZO SZZ Rosina

Jaroslav Lysík

0917 960 218   lysik.j@gmail.com

 

Výživa a hnojenie ovocných stromov

napísané 1.9.2014, zverejnil Jaroslav Lysík, aktualizované 15.9.2014

Každý ovocný druh potrebuje základné a stopové prvky.

Organické hnojivá, ako dobre vyzretý maštaľný hnoj a kompost, do pôdy zapracujeme raz za 4 - 5 rokov. Ovocné stromčeky potrebujú priemyselné hnojivá pravidelne. Znamená to, že okolo stromčekov, ale najmä po obvode koruny stromov, kde je najviac koreňových vláskov, každoročne v predjarnom období rozhodíme viaczložkové granulované hnojivá, ako je napr. Cererit, NPK a podobne.

Tieto hnojivá je potrebné dopĺňať listovými tekutými viaczložkovými hnojivami, ako je napr. Harmavit, Fytovit a podobne. Listové hnojivo Harmavit sa používa v 0,2 percentnej koncentrácií, to znamená, že 0,2 dl tekutého hnojiva rozmiešame v 10 litroch vody a týmto roztokom postriekame listovú plochu ovocných drevín. Postrek opakujeme 2-krát, pričom postrekovanie ukončíme do konca júna. Súčasne do postrekovača pridáme aj vhodné prípravky proti hubovým chorobám a škodcom. Každý list má prieduchy a tie dokážu rozpustené hnojivo ihneď prijať a podporiť rast, rodivosť a celkovú kondíciu stromov.

Slepačí a zajačí trus je veľmi cenné hnojivo, ktoré je nenahraditeľné nielen pre zeleninárstvo, ale je vynikajúcim hnojivom pre všetky ovocné druhy. Slepačí trus necháme jeden a viac mesiacov dobre nakvasiť a potom ho riedime v pomere 1:10 s vodou, t.j. 1 liter slepačieho trusu premiešame s 10 litrami vody a môžeme 1 - 2 krát prihnojiť. všetky ovocné stromčeky. Prihnojovanie však ukončíme do konca júna. K tejto zálievke tiež pridávame 0,2 percentné listové hnojivo, napr. Harmavit.

Autor: Ing. Eduard Jakubek